Září 2008

Je useknutá hlava při vědomí?

30. září 2008 v 15:00 | Laura
Trosku morbidni tema, nemyslite? Kazdopadne me tento clanek hrozne zaujal. Tak "prijemne" cteni.. ;)
Tuto otázku si lidstvo pokládá, co se poprava tzv. dekapitací (setnutí hlavy) provádí. Zlatým věkem popravčích špalků a později gilotin byl středověk a ranný novověk. Tehdy nebylo jiného způsobu, jak zjistit vnímání setnuté hlavy, než poprosit odsouzeného, aby mrkal co to dá. Mrknutí je totiž jediné a nejjednodušší znamení, které může hlava provést bez zbytku těla. Říká se, že odsouzení mrkali až 30 sekund po setnutí hlavy. Z lékařského hlediska není vyloučeno, že by hlava musela ihned po setnutí ztratit vědomí. Hlavní je přísun kyslíku do mozku. V odborné literatuře se uvádí, že netrénovaný člověk může vydržet bez přísunu kyslíku zhruba 7 minut, aniž by to vážněji poškodilo mozek. Z anatomického hlediska hlava potřebuje zbytek těla zejména proto, aby do ní hnalo okysličenou krev. Proto není vyloučeno (ale ani potvrzeno), že by hlava po dekapitaci mohla několik vteřin vnímat.
Protože veškeré důležité smysly (zejména zrak a sluch) jsou na hlavě, je možné, že po oddělení hlavy od těla jsou tyto smysly schopny vysílat elektrické impulzy do mozku. Otázkou je, jestli je mozek ještě schopný tyto impulzy zpracovat. Jestli ano, tak se odsouzenému naskytl vcelku nechutný pohled na zbytek svého těla bez hlavy.
Pojďme ale nahlédnout zpět do zlatého věku poprav dekapitací. Když byla v roce 1587 na hradě Fotheringay popravena Marie Stuartovna, neobratný popravčí musel seknout třikrát a hlavu se mu stejně oddělit nepodařilo. Po prvním úderu ze sebe Marie vydala takové zasténání, že všichni dotyční byli přesvědčeni, že musí nesmírně trpět. Z toho je jasné, že poprava může někdy hodně bolet. Co se ale neví je fakt, jestli hlava šlechtičny vnímala i po dokončení úkonu (popravčí musel hlavu oddělit hákem, nebyl schopen přeseknout chrupavky a vazy sekerou).
Antoine Lavoisier, francouzký chemik žijící mezi lety 1743 a 1794, byl zajat během revoluce a čekala jej poprava. Požádal přítele, aby jej bedlivě sledovali, protože se chystá mrkat, dokud to bude možné. Údajně mrkal po popravě 15 sekund.
gilotinaGilotina se začala používat při revoluci počátkem 18. století.
Známější je případ doktora Beaurieuxe, který dělal pokusy s hlavou vraha Languilla popraveného 28.června 1905 v půl šesté ráno. (převzato z Dějiny gilotiny):
Toto jsem mohl pozorovat hned po dekapitaci: oční víčka a rty gilotinovaného muže se přibližně 5 až 6 sekund nepravidelně rytmicky stahovaly? Několik sekund jsem vyčkával. Křečovité pohyby ustaly. Obličej se uvolnil, oční víčka se přivřela na oční bulvy, takže byla viditelná pouze bílá část spojivky, přesně jako u umírajících, které každý den vidíme při výkonu svého povolání, nebo u čerstvě mrtvých. Právě v tom okamžiku jsem silným a ostrým hlasem zavolal:,,Languille!!? Viděl jsem, jak se mu pomalu zvedají oční víčka, bez křečovitých stahů? Potom se jeho oči soustředily do těch mých a zornice se zaostřily. Po několika sekundách se víčka pomalu a pravidelně zavřela a hlava vypadala jako před mým voláním.
Právě v tu chvíli jsem znovu zavolal a oční víčka se znovu pravidelně bez křečí zvedla a nepopiratelně živé oči se podívali do mých, možná ještě pronikavěji, než předtím. Potom se oční víčka znovu zavřela, ale teď už ne úplně. Zkusil jsem zavolat potřetí; už se nijak nepohnul a oči měly zaostřený výraz typický pro mrtvé.
Právě jsem vám s naprostou přesností převyprávěl, co jsem mohl pozorovat. Celá událost trvala 25 až 30 sekund.
V Africe existují kmeny, které si také uvědomují, že hlava není v bezvědomí ihned po setnutí. Přivazovali proto odsouzencům kolem uší provazy zavěšené na ohebných prutech. Po useknutí byla hlava katapultována do vzduch, aby umírající zažil pocit letu.
Předešlé teorie ovšem nejsou postaveny na pevných základech, nebyla provedena žádná důkladná vyšetření a nejsou dostupná žádná určitá fakta. Ve státech, kde je medicína na tak vysoké úrovni, že by mohla tuto otázku vyřešit, se hlavy již dávno nesekají.

The Zodiac

29. září 2008 v 16:06 | Laura


Evanescence - Hello

28. září 2008 v 13:20 | Laura
Prekrasna pisnicka skryvajici v sobe takove zvlastni tajemno. Je to moje nejoblibenejsi od Evanscence. Ma v sobe spis smutne vzpominky - hlavne na konec prazdnin...
Playground school bell rings
Again
Rain clouds come to play
Again
Has no one told you she's not breathing
Hello
I'm you mind
Giving you someone to talk to...
Hello
If I smile and don't
Believe
Soon I know I'll wake from this dream
Don't try to fix me I'm not broken
Hello
I'm the lie
Living for you so you can hide
Don't cry
Suddenly I know I'm not sleeping
Hello
I'm still here
All thats left of yesterday

Tanec

27. září 2008 v 18:00 | Laura
Tanec je nadherny.. V posledni dobe jsem mu totalne propadla. Clovek je uzce spjat s hudbou a s rytmem, ze nekdy ani nevnima okolni svet a jen se necha unaset tony.
Pry se netanci nohama ani rukama, ale tanci se srdcem. Podle me se netanci nohama, rukama ani srdcem, ale usima. Protoze bez vnimani hudby to proste nejde.
Je uzasny pro fyzicke ale i psychicke uvolneni. Se mnou vzdycky tanci i mysl a ja se nesoustredim na nic. V hlave mam takove to prijemne prazdno, a sem tam se tam mihne to pocitani dob (:D).
Mam pocit, ze kazda melodie me rozvlni (ale vlnit se taky nemuzu vsude, ze?)
Driv jsem si nedovedla predstavit zivot bez hudby. Ted si nedokazu predstavit hudbu bez tance.

*YAHOO* a *BYE*

26. září 2008 v 17:48 | Laura |  Diary
Ja tu pisemku ze zemplu celkem dala! To je uspech.. Myslim, ze do 3 se vlezu na 100000% a dokonce si troufam myslet, ze to mam na dvojku. Jupiii!
A taky se jdu s vama rozloucit, pac uz jsem se zminovala ze na tyden odjizdim do Anglie. Zitra v 10:30 uz budu nachystana a sbalena pred mestskym bystrickym uradem a kazdou chvilku nastupovat do autobusu. A nekdy v nedeli rano dorazit do Londyna. takze 24 hodin v autobuse, jeje :D Hrozne me zajima jaky to tam bude. Nejak me simra v brise (pry je to normalni predcestovni nervozita).. Doufam, ze chytnem privetivou a trpelivou. Hlavne trpelivou, aby mi mohli dokolecka opakovat vetu, kterou jsem nestihla prelozit.. :D
Omlouvam se, ze nebudu chodit na blogy a psat komentare, ale jak prijedu budu se to snazit dohnat ;) Predchystala jsem nejaky clanky, ale moc toho neni.
So, have a good time, ok? :) :*

Zitra volno.. no co vic bych si mohla prat?

24. září 2008 v 19:24 | Laura |  Diary
.. asi jednicku z patecni pisemky ze zemplu... :) Ach jo, sice me zitra ceka volno ale zase ho stravim nad ucenim. Zajimalo by me, kdy naposledy jsem si uzivala nadherny volny volno.. :D Ale ne, doufam, ze je to jedna z poslednich pisemek co me za zari ceka..
Taky me ceka vypravovani se do Anglie (no jo, v sobotu me to ceka..). Celkem by me zajimalo jak vydrzim 24 hodin v autobuse.. Ale jedou moc prima lidi (hlavne jeden moc priima clovek..) A tak jako tesim se, doufam ze to bude stat zato a ze se tam dobre dospeakuju.. (aby moje jedina veta nebyla "My flower is beautiful..")
Dneska jsem mela svuj (asi sestej?) tanecni trenink. Bylo to super, sice makacka ale maximalne jsem si to uzila. Delame choreografii na strasne zajimavou (ale krasnou) pisnicku.. Az ji nekde sezenu, uricte ji sem hodim..
Tak se mejte, jdu si uzit volnej vecer (asi se budu flakat, spat pujdu nejdyl v 9 a zitra vstanu k obedu..)
http://tn3-1.deviantart.com/fs9/300W/i/2006/060/9/9/dance____by_Ananna16.jpg

S listim dnes pada i leto..

22. září 2008 v 20:32 | Laura |  Diary
Dnes posledni letni den.. Nechavam za sebou letni tresteni, letni seznamovani, letni nalady.. :( A nechavam na sebe padat spolu s listim a letem i vsechny ty spatny podzimni nalady. Dneska uz jsem byla tak unavena z lidi a ze zivota a z podzimu. Ale hlavne z lidi. Ne, spis ze zivota. Nejsou nahodou lidi zivot?
Proste dneska me dorazil jeden kluk. Ma ze me hroznou prdel, ze jsem chodila s Tim-jehoz-jmeno-nesmim-vyslovit (no jo, jsem magor do HP :D). A ja taky nejsem rada, ze jsem s nim kdy chodila, byl to omyl a ja se na to snazim zapomenout ,ale kdyz den co den potkavam na chodbe toho blbce a vali se smichy jen co me uvidi - prijemny to neni. A tim ze jsem se kvuli tomuhle vubec k prazdninam vratila, zase jsem si vybavila vsechny ty vzpominky na ty dva uzasny mesice, kdy jsem rano vstavala se slunickem na tvari a s tesenim na to, co tento den prinese. Na ty uzasny chvile s kamosama...
Ale ted muzu vstavat maximalne s otravnym zvukem budiku a s tizivym pocitem vsech nudnejch predemtu a pisemek na neco, co jsem v zivote nepochopila..
Strasne se mi styska po prazdninach.. Strasne moc..
http://tn3-2.deviantart.com/fs11/300W/i/2006/167/6/6/SUMMER_LOVIN___by_gilad.jpg

A vikend je v haji..

21. září 2008 v 19:59 | Laura |  Diary
Vikend zase skoncil driv, nez jsem si stacila uvdeomit ze vubec zacal. Jak bych mohla mit dva volne dny plne odpocinku a nabirani sil na pristi tyden, kdyz musim porad lezet v ucebnicich. Je, ted jsem si vzpomnela ze zitra piseme chemii a ja se na to ani nepodivala. :D Tak zase bude jednou tipovacka neasi.
Jinak s kamoskou jsem se v sobotu pohadala, celej vecer jsme spolu nemluvili, dneska rano jsme delali, jako by se nic nestalo a snazili spolu mluvit tak nejak normalne. Ale ono se neco stalo. :( Takze si vubec nedokazu predstavit, jak spolu budeme mluvit zitra ve skole. Zacinam se pomalu ale jiste bat zitrka a celkove celyho pristiho tydne. Uz kvuli Elisce. Uz kvuli tem pisemkam. Ne, kvuli pisemkam ne. :) Kdyz ji zeslonim(to je tak 100x horsi nez zkonit - chapou ti, co videli Par Parmenu), tak ji zeslonim. No a co! Svet se nezbori. A je mi mnohem lip. :)
Takze, preju vsem uspesne zvladnuti skolniho tydne...
PS: Taky je v koncinach, kde pobyvate, takovy hnusny pocasi jako u nas na Vysocine? Tady prsi a fouka a prsi a fouka. A Babi leto v haji.. :(
http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/11415/magic_umbrella.jpg

Uplynulý týden..

20. září 2008 v 15:05 | Laura |  Diary
Heled, ja to normalne zvladam :) Myslim vsechny ty krouzky a skolu.. Musim teda zaklepat na drevo (bude stacit stoprocentni bambus - moje hlava? ) I kdyz me teda cely vikend ceka vidina moji drahe vlasti a jeji nadrceni do Zemplu.. Takze i kdyz jsem se na vikend tesila jako na dvy dny odpocinku, povinnosti me zase neminou.. SAKRA!! A to jeste v pondeli piseme chemii.. Proc se vsichni letos zblaznili tak brzo?
Celkove mi prijde letos skolni rok prapodivne sileny.. Mame dbat na zvysenou osobni hygienu kvuli rozsirene zloutence... S pisemkama jsme zacli nejmin o mesic driv (z toho polovina je na ucivo z lonska - to je des..)
Zase na druhou stranu mam pocit, ze tenhle tyden jsem zjistila, jak bezvadnyho mam brasku (svoje domluveny dvojce, vsak vy vite ;) ). Jak ve ctvrtek slavil narozky (a darek jsem mu prinesla jenom ja). Koupila jsem mu placku Slipknot a gumovou kacenku na koupani (vecne si toitz rikame: ,,Ty jsi kááááchna!"). A nikdo z vas by neuveril, jak si s tim 15-letej kluk vyhraje :D A cela trida je z kacenky unesena.. :)
Ale zase jsem asi tak nejak prisla o kamosku a o svou spolusedici. Uz to trva trosku dyl, ale v Patek jsme se nejak nepohodli, a kdyz jsem ji dneska psala rano smsku, ze me to mrzi, ani mi neodepsala. Takze pokud ji nestojim ani za odepsani, tak uz to mezi nama fakt neni ok. (Navic nesnasim kdyz nekdo ignoruje omluvu - to je ubohy..) Takze tak..

Můj tydenní harmonogram aneb z čeho umírám :)

16. září 2008 v 18:06 | Laura |  Diary
Takze pro letosek jsem se rozhodla, ze se budu venovat vice svym zajmum a tak mivam pro pristich devet a pul mesice dny trosku nabitejsi.
Pondeli - skola do 13:20 a od 14:15 do 15:00 hodina klaviru na ZUS
Utery - skola do 14:30 a od 15:30 do 16:15 korepetice (klavirni doprovody) na ZUS
Streda - skola do 13:40 a od 16:00 d0 17:30 trenink ("balet" - on to totiz neni vubec balet, jsou to hodiny tance - oficialni nazev zni: scenicky a vyrazovy tanec, ale lidi, co tam chodi tomu vzdycky rikali, rikaji a vzdycky budou rikat balet - to je jen tak pro vysvetelni :) - jinak na ty treninky jeste musim dojizdet 20 km do jinyho mesta
Ctvrtek - skola do 13:20 a od 16:30 do 18:00 trenink (zase "balet")
Patek - skola do 13:40 a od 14:15 do neurcita dramatak
Uf, do toho mi jeste vsichni moji mili profesori (timto zdravim zemepisare, dejepisare, cestinare, chemikare a matikare) nalozili pisemky, takze behem meho (malinkeho) volneho casu mezi timhle vsim se jeste prosim musim stihat ucit a na opakovaci pisemku z Dejepisu (ta me ceka zitra, pomoc!) - jenom takova zminka ta pisemka je na pulku ucebnice a tu pulku jsme probirali uz loni a me se to pres prazdniny vsechno mirne vykourilo z hlavy, pak na pisemku ze Zemepisu - na celou CR (taktez ucivo z lonskeho roku). Uz se nedivim proc zemepisar a dejepisar spolu sdili kabinet. Uz jsem se poprala s matikou (vyvazla jsem z ni s dvojkou) a s "malym vstupnim testikem" z cestiny. A jeste me v pondeli ceka pisemecka na muj oblibeny predmet (ach moje milovana chemie, kdy ja te konecne pochopim?) na nazvoslovi kyselin, hydroxidu, soli a na vypocty cehosi. :D Takze jsem zvedava jak to vsechno dopadne..
Shrnuto a podtzreno - nemam cas!!! Ale me to nevadi.. (i behem tohohle vseho stiham cist Harryho Pottera - rozhodla jsem se, ze prectu vsechny dily.. uz jsem u druhyho :D)
http://www.sastt.ca/images/student.gif


Touha..

9. září 2008 v 20:05 | Laura
Touha je zázrak, kámo, zázrak.. :)
Touha dokaze hodne, je to jedna z nejsilnejsich veci, kterou znam..
Me zene dopredu k memu cili touha a hnedka dvakrat.. :) Jednou v zivote bych chtela byt cinoherni nebo muzikalovou hereckou a strasne moc si preju, aby mi to vyslo... pres veskere negativni ohlasy okoli me stale moje touha naseptava, abych to nevzdavala..
A ta druha touha mi to naseptava jako pisnicka od Daniela Landy.. Da se rict, ze jsem o divadelnim herectvim zacala uvazovat tak pred 2 lety po shlednuti filmu Kvaska..
Je ale samozrejme, za ani s touhou - i kdybych ji mela milion - mi nic jen tak nespadne do klina a tak se snazim sec muzu, abych jednou dosahla cile.. Venuju tomu, spoustu sveho volneho casu..Tak doufam (a touzim :) ) abych se jednou dostala na prkna, co znamenaji svet..

Lost in Hollywood - System of a down

6. září 2008 v 13:12 | Laura
Tak tuhle pisnicku znam od brasky a je uplne skvela, je v ni kus prazdnin - hlavne pochodovani s brachou po meste a kazdej v uchu jedno sluchatko jeho mp3 a poslouchani prave System of a down.. :)

I'll wait here,
You're crazy,
Those viscious streets are filled with strays,
You should have never gone to Hollywood.

They find you,
Two time you,
Say your the best they've ever seen,
You should have never trusted Hollywood.
I wrote you,
And told you,
You were the biggest fish out here,
You should have never gone to Hollywood.
They take you,
And make you,
They look at you in disgusting ways,
You should never trusted Hollywood.
[Serj moans now]
I was standing on the wall,
Feeling ten feet tall,
All you maggots smoking fags on Santa Monica Boulevard,
This is my front page,
This is my new age,
All you bitches put your hands in the air and wave them like you just don't care.
All you maggots smoking fags out there on Sunset Boulevard.
All you bitches put your hands in the air and wave them like you just don't care.
Phoney people come to pray,
Look at all of them beg to stay,
Phoney people come to pray.
[Serj and Daron Harmonize]
(The lines in the letter said, "We have gone to Hackensack")
Look at all of them beg to stay
Phoney people come to pray.
All you maggots smoking fags on Santa Monica Boulevard,
All you maggots smoking fags out there on Sunset Boulevard.
All you maggots smoking fags out there on Hollywood Boulevard.
You should have never trusted Hollywood.
You should have never gone to Hollywood.
All you bitches put your hands in the air and wave them like you just don't care.
You should have never trusted Hollywood.


Bojim se..

4. září 2008 v 18:51 | Laura |  Diary
.. ze to nebudu zvladat.. asi nevite, o cem mluvim
Dneska jsem mela druhej trenink ,,baletu" (jenom se tomu tak rika, je to normalni tanec) a ja jsem v nasem rocniku jedina nova a dneska jsme "opakovali". A ja to skoro nezvladala. Vetsinu jsem teda dokazala jakz takz udelat ale u jedne veci jsem se zasella a vubec nevim jak na to. Bojim se, ze budu uplne nejhorsi, ze mi to nepujde a ze to s nima nebudu zvladat... Kdyby tam byl jeste aspon nekdo novej.. :( Ach jooo..
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Floor_choreography_7551.jpg

Starosti az nad hlavu..

2. září 2008 v 16:30 | Laura |  Diary
Pro me byl zacatek skolniho roku vzdycky chaotickej a slozitej, ale letos extremne. Pribyli mi nejaky novy krouzky (vlastne celkem tri, coz je docela dost..) A ted se mi to ruzne prekryva a ja vymslim, smyslim a rozmyslim jak to vsechno skloubit dohromady. Protoze do hodin klaviru se mi trosku namontoval balet a do druhe hodiny klaviru mi vlezly sportovni hry. Volejbal se mi nehodi kvuli druhe hodine baletu. Takze vubec nevim, jak to nakonec vsechno bude.. A jeste bych chtela chodit na dramatak a ten bych snad mela stihat, protoze bude v patek a to je jedinej volnej den, kterej (zatim) mam.. Ale tak celkove se to zamotalo az hruza..
Ja tak nesnasim zacatek skolniho roku!!!